FeSo4+NaOH (в молек. и ионном виде)

+4
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 19:29
    0
    FeSO4 + 2NaOH = Na2SO4 + Fe (OH) 2

    Fe (+2) + SO4 (-2) + 2NA (+) + 2OH (-) = 2NA (+) + SO4 (-2) + Fe (OH) 2

    Fe (+2) + 2OH (-) = Fe (OH) 2