C - CO2 - Na2CO3 - CaCO3 - Ca (NO3) 2

+4
Ответы (1)
  1. 23 декабря, 15:35
    0
    C + O2 = CO2

    CO2 + Na2O = Na2CO3

    Na2CO3 + Ca (OH) 2 = CaCO3 + 2NaOH

    CaCO3 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2O + CO2