А) Cu--CuO--CuCl2--Cu (OH) 2--CuO---CuSO4

б) AlCl3---Al (OH) 3---Al2O3---Al2 (SO4) 3---Al (OH) 3---Al (OH) 2Cl

+4
Ответы (1)
  1. 17 ноября, 01:03
    0
    а) 2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HCl=CuCl2 + H2O

    CuCl2+2NaOH=Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) = CuO+H2O

    CuO+H2SO4=CuSO4 + H2O

    б) AlCl3+3NaOH=Al (OH) 3 + 3NaCl

    2Al (OH) 3=Al2O3 + 3H2O

    2AlCl3+3AgNO3=Al2 (SO4) 3 + 3AgCl

    Al2 (SO4) 3 + 6NaOH=2Al (OH) 3+3Na2SO4

    Al (OH) 3+HCl=Al (OH) 2Cl + H2O