Si - > H2 - > Cu

SiO2

Na2LiO3 - > H2SiO3 - > SiO2

+4
Ответы (1)
  1. 28 июля, 13:06
    0
    1. Si--SiO2--Na2SiO3--H2SiO3--SiO2--Si. 1) Si + O₂ = (при t) = SiO₂2) SiO₂ + 2NaOH = Na₂SiO₃ + H₂3) Na₂SiO₃ + 2HCl = 2NaCl + H₂SiO₃↓4) H₂SiO₃ = (при хранении) = SiO₂ + H₂O5) SiO₂ + 2Mg = 2MgO + Si 2. P--P2O5--H3PO4--Na3PO4.1) 4P + 5O₂ (избыт) = (при t) = 2P₂O₅2) P₂O₅ + 3H₂O = 2H₃PO₄3) H₃PO₄ + 3NaOH = Na₃PO₄ + 3H₂O 3. CuO--CuCl2--Cu (OH) 2--CuO-->Cu1) 2) 3) Cu (OH) ₂ = (при t) = CuO + H₂O4) CuO + CO = Cu + CO₂↑ 4. K--K2O--KOH-KCl1) 4K + O₂ = 2K₂O2) 3) KOH + HCl = KCl + H₂O