СuCl2→Cu (OH) 2 → CuSO4→Cu→Cu (NO3) 2→CuO

+5
Ответы (1)
  1. 25 июня, 08:37
    0
    CuCl2 + 2 KOH=Cu (OH) 2 (стрелка вниз) + 2 KCL

    Cu (OH) 2 + H2SO4 = 2H2O + CuSO4

    CuSO4 + Zn = Cu + ZnSO4

    Cu + 4 HNO3 (конц) = Cu (NO3) 2 + 2NO2 (стрелка вверх) + 2H2O

    2Cu (NO3) 2 = t = 2CuO + 4NO2 + O2