Bacl2 ... nacl ... naoh ... ca (oh) 2 ... caco3 ... ca (hco3) 2

+1
Ответы (1)
  1. 1 июля, 19:24
    0
    BaCl2+Na2SO4=BaSO4+2NaCl

    2NaCl+2HOH=2NaOH+Cl2+H2 электролиз

    2NaOH+CaCl2=Ca (OH) 2+2NaCl

    Ca (OH) 2+CO2=CaCO3+H2O

    CaCO3+H2O+CO2=Ca (HCO3) 2