N2-nh3-no-no2-hno3-cu (no3) 3-cu (oh02cuo-cu-cucl2-agcl

+3
Ответы (1)
  1. 7 июня, 00:35
    0
    N2+3H2=2NH3

    4NH3+5O2=4NO+6H2O

    2NO+O2=2NO2

    4NO2+2H2O+O2=4HNO3

    2HNO3+CuO=Cu (NO3) 2+H2O

    Cu (NO3) 2+2NaOH=Cu (OH) 2+2NaNO3

    Cu (OH) 2=CuO+H2O

    2CuO=2Cu+O2

    Cu+Cl2=CuCL2

    CuCl2+2AgNO3=2AgCl+Cu (NO3) 2