Mg (OH) 2=MgSO4=MgCl2=Mg (NO3) 2

+5
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 22:42
    0
    А) Mg (OH) 2 + ... = Mg (NO3) 2+H2O

    b) MgO + ... = MgSO4

    c) P2O5 + ... = Ca3 (PO4) 2+H2O

    d) Mg + ... = MgCi2+H2