Осуществить превращение

1) Cu (OH) 2-CuSo4-Cu-CuO-Cu (NO3) 2

2) Zn-ZnSO4-Zn (OH) 2-K2Zn (OH) 4-ZnCl2

+5
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 20:33
    0
    Cu (OH) 2 + H2SO4 = CuSO4 + 2H20

    CuSO4+Zn=ZnSO4+Cu

    2Cu+O2=2CuO

    CuO+2HNO3=Cu (NO3) 2+H20

    Zn+H2SO4=ZnSO4+H2

    ZnSO4+2KOH=Zn (OH) 2+K2SO4

    Zn (OH) 2 + 2KOH=K2Zn (OH) 4

    K2Zn (OH) 4 + 4HCl=2Kcl+ZnCl2+4H2O