KOH + H2SO4 =

FeCl3 + NaOH =

Ba (NO3) 2 + ... = BaSO4 + ...

Ba (OH) 2 + 2HCl =

+3
Ответы (1)
  1. 15 июля, 13:47
    0
    2KOH + H2SO4 = K2SO4 + 2H2O

    FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl

    Ba (NO3) 2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HNO3

    Ba (OH) 2 + 2HCl = BaCl2 + 2H2O