Ca+C = ? Fe2O3+C=? Al4C3+H2O=? C+H2O=?

+3
Ответы (1)
  1. 21 мая, 12:22
    0
    2C + Ca = CaC2

    3C + 2Fe2O3 = 3CO2 + 4Fe

    Al4C3 + 12 H2O = 4 Al (OH) 3 + 3 CH4

    C+2H2O=СО2+2 Н2