MgSO4-Mg (OH) 2-MgO-Mg-MgCl

+3
Ответы (1)
  1. 22 октября, 16:07
    0
    1) MgSo4+2KOH=K2SO4+Mg (OH) 2

    2) Mg (OH) 2=MgO+H2O

    3) MgO+2Li=Li2O+Mg

    4) Mg+2KCl=MgCl2+2K