S-SO2-SO3-H2SO4-MgSO4-Mg (OH) 2-Mg (NO3) 2

+2
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 03:45
    0
    S+CO2=SO2+C

    SO2+O2=SO3

    SO3+H2O=H2SO4

    H2SO4+MgCl2=MgSO4+2HCl

    MgSO4+2NaOH=Mg (OH) 2+Na2SO4

    Mg (OH) 2+2HNO3=Mg (NO3) 2+2H2O