p-p2o5-na3po4-ca3 (po4) 2-h3po4-AlPo4

+2
Ответы (1)
  1. 13 июня, 14:17
    0
    4P+5O2=2P2O5

    P2O5+3Na2O=2Na3PO4

    2Na3PO4+3CaCl2=Cа3 (PO4) 2 (осадок) + 6NaCl

    Ca3 (PO4) 2+3H2S=3CaS (осадок) + 2H3PO4

    H3PO4+AlCl3=AlPO4 (осадок) + 3HCl