Si - Mg2Si - SiH4 - X2 (какое-то вещество) - K2SiO3 - CaSiO3

+4
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 03:30
    0
    Si+2Mg=Mg2Si

    Mg2Si+4HCl=2MgCl2+SiH4

    SiH4+2O2=SiO2+2H2O

    SiO2+K2O=K2SiO3

    K2SiO3+CaCl2=2KCl+CaSiO3

    X-оксид кремния SiO2