Ca→CaO→Ca (OH) 2→CaCo2→Ca (HCO) 2→CO2

+2
Ответы (1)
  1. 23 марта, 07:13
    0
    2 Са+О2=2 СаО СаО+Н2 О=Са (ОН) 2 Са (ОН) 2+СО2=СаСО3+Н2 О CaCO3+CO2+H2O=Ca (HCO3) 2 Ca (HCO3) 2 = CaCO3 + H2O + CO2