CS2+KMn2O4 + ... = S+Mn02 + ... + ...

+4
Ответы (1)
  1. 28 июля, 13:00
    0
    CS2+2K2MnO4+2H2O=2S+2MnO2+CO2+4KOH

    S (-2) - 2e = S (0)

    Mn (+6) + 2e = Mn (+4)

    S (-2) восстановитель

    Mn (+6) окислитель