Cos альф=1/4 sin альфа=?

+2
Ответы (1)
  1. 18 июля, 04:48
    0
    Cosa=1/4sina

    cosa/sina=1/4

    cota=1/4

    a=arccot (1/4)

    a=arccot (1/4) + kп, k ∈ Z

    ...