Вычислите: (cos^2 30° * sin^2 30° - cos^2 60-sin^2 60°+sin^245°+cos^2 45°.)

+4
Ответы (1)
  1. 23 января, 05:26
    0
    Cos^2 (30°) * sin^2 (30°) - cos^2 (60°) - sin^2 (60°) + sin^2 (45°) + cos^2 (45°) = (3/16) - (1/4) - (3/4) + (2/4) + (2/4) = (3/16) - (4/4) + (4/4) = 3/16