Sin - 810° + cos 900° - ctg 675°

+1
Ответы (1)
  1. 1 декабря, 22:57
    0
    =-sin 810°+cos 900°-ctg 675°=-sin (2π+90°) + cos (2π+180°) - ctg (2π-45⁰) = - sin 90°+cos 180° - (-ctg 45°) = - 1-1+1=-1