M=300 кг

t=10 с

S=40 м

F=?

+3
Ответы (2)
  1. 5 мая, 15:56
    0
    Formula:v=S/t

    v=40/10=4m/s

    accelleration-a-ускоренние

    Formula:a=v/t

    a=v/t=4/10=0,4m/s^2

    Force-F-сила

    Formula:F=a*m

    F=0,4m/s^2*300=120N

    Answer: F=120 N
  2. 5 мая, 17:04
    0
    F=mg F=300*10=3000 H