m=5 кг

C = 920 Дж/кг*с

Q = 46000 дж

t1 = 10 с

найти T2

+3
Ответы (2)
  1. 14 октября, 11:04
    0
    Дано:

    m = 5 кг

    C = 920 Дж/кг*с

    Q = 46 000 Дж

    t1 = 10 C = 283 К

    Q = cmt2-t1

    t2 = Q+t1/mc

    t2 = 46 000 + 283/920*5 = 10 = 283 К.
  2. 14 октября, 11:58
    0
    Q=cm ΔT ΔT=t2-t1

    ΔT=46000/5*920

    ΔT=10

    t2=10