M=50 г. t1=20C, t2=370C, c=39 Дж, Q=?

+4
Ответы (1)
  1. 31 июля, 09:55
    0
    Q=c*m * (t2-t1) = 39*0.05 * (370-20) = 39*0.05*350=682.5 Дж