1) 1+ctg4x=0

2) 2sin x/2=3sin ² x/2

+3
Ответы (1)
  1. 2 июня, 17:00
    0
    1) ctg (4x) = - 1

    4x = 3π/4 + πk

    x = 3π/16 + πk/4

    2) 3sin^2 (x/2) - 2sin (x/2) = 0

    sin (x/2) * (3sin (x/2) - 2) = 0

    a) sin (x/2) = 0, (x/2) = πk, x = 2πk

    b) sin (x/2) = 2/3, (x/2) = (-1) ^k * (arcsin (2/3)) + 2πk