15x - (-3 - (19-18x)) + 3x=x+90+2x

+3
Ответы (2)
  1. 17 мая, 19:49
    0
    15x - (-3 - (19-18x)) + 3x=x+90x+2x

    15x - (-3-19+18x) + 3x=x+90x+2x

    15x+3x+19-18x+3x=x+90x+2x

    15x+3x-18x+3x-x-90x-2x=-19

    -90x=-10

    x=0,1
  2. 17 мая, 22:33
    0
    15 х+3+19-18 х+3 х=х+90+2 х

    15 х-18 х+3 х-х-2 х=90-19-3

    -2 х=68

    Х=68: (-2)

    Х=-34