2 (2a-1) - 3 (a/+1) + 1

Упростите выражение.

+3
Ответы (2)
  1. 29 августа, 10:00
    0
    4 а-2-3 а+1 = 4 а-3 а-1=1 а
  2. 29 августа, 10:55
    0
    4 а-2-3 а-3+1=0;

    4 а-3 а=2+3-1;

    А=4.