Решите уранения

а) (x-1) (x+1) - x (x-2) = 0

б) x во 2 степени - 4=0

+2
Ответы (2)
  1. 24 января, 23:45
    0
    А) x^2-1-x^2+2x=0

    2x=1

    x=0,5

    б) x^2-4=0

    (x-2) (x+2) = 0

    x=2 или x=-2
  2. 24 января, 23:59
    0
    1) х²-1-х²+2 х=0

    2 х=1

    х=1/2

    2) (х-2) (х+2) = 0

    х-2=0⇒х=2

    х+2=0⇒х=-2