Упростите выражения:

а) (4x+3) во 2 степени - 24x

б) 18c во 2 степени - 2 (3c-1) во 2 степени

+5
Ответы (1)
  1. 18 декабря, 13:19
    0
    А) (4x+3) ^2-24x=16 х^2+24x+9-24x=16x^2+9

    б) 18c^2-2 (3c-1) ^2=18c^2-2 (9c^2-6c+1) = 18c^2-18c^2+12c-2=12c-2