16^ (x-2) = 2^x * (1/32) ^ (x-4)

+3
Ответы (1)
  1. 12 июня, 08:55
    0
    16^ (x-2) = 2^x * (1/2^5) ^ (x-4)

    2^4x*2^ (-8) = 2^x*2^ (-5x) * 2^20

    2^ (4x+5x-x) = 2^ (20+8)

    2^8x=2^ (28)

    8x=28

    x=3,5