Упростите:

а) (х-1) (х²+х+1) - (1+х) (1-х+х²)

б) а⁴+3 а²+9) + а⁴ (1-а) (1+а)

р² (2-р) (р²+2 р+4) + 4 (р-5) (5+р)

г) n⁵ (2+n²) (n²-2) - (m-n³) (m²+mn³+n⁶)

+1
Ответы (1)
  1. 26 июня, 18:58
    0
    А) х³-1-х³-1=-2

    б) а⁴+3 а²+9 + а⁴ - a^6

    в) 8-p³+4p²-100=4p²-p³-92

    г) n^9-4n^5-m^3+n^9=2n^9-4n^5-m^3