A^7 (a^-5) ^2 при a = 1/3

+3
Ответы (1)
  1. 30 октября, 10:22
    0
    a^7 (a^-5) ^2=a^7a^-10=a^-3=1/a^3

    a=1/3 1 / (1/3) ^3=27