ctg (2 П-3 arcsin √2/2)

+1
Ответы (1)
  1. 14 марта, 20:00
    0
    ctg (2 П-3 arcsin √2/2) = ctg (2pi - 3*pi/4) = ctg (8pi/4 - 3pi/4) =

    = ctg (5pi/4) = 1

    ответ: 1