Решите уравнение:

5x-2 (x-3) = 6x

6x - (2x+5) = 2 (3x-6)

x (x+5) = (x+3) во 2 степени

x (x-1)) + 6 = (x+3) (x-4)

+1
Ответы (1)
  1. 19 июля, 10:05
    0
    1) 5 х-2 х+6=6 х 3 х+6=6 х 3 х-6 х=-6 х=2 2) 6 х+2 х-5=6 х-6 8 х-5=6 х-6 8 х-6 х=5-6 2 х=-1 х=-1/2 или - 0,5