Sin2t+sint/1+cos^2t+cost=

Упростите

+4
Ответы (1)
  1. 20 февраля, 19:11
    0
    (2sint*cost+sint) / (1+2cos^2t-1+cost) = (sint (2cost+1)) / (2cos^2 t+cost) = sint (2cost+1) / cost (2cost+1) = sint/cost=tgt