Log⅓ (x-2) + log⅓ (12-x) ≥-2

+3
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 03:22
    0
    (x-2) * (12-x) <=9

    12x-24-x^2+2x-9<=0

    -x^2+14x-33<=0

    x^2-14x+33>=0

    x=7+-sqrt (49-33) = 7+-4

    x1=11

    x2=3 2
    x>=11

    x<=3

    (2; 3] U [11; 12)