Вычислите а+b а-b а * b если а=4.2*10^2 b=2,1*10^7

+5
Ответы (1)
  1. 7 июля, 17:41
    0
    1) 4,2*10^2+2,1*10^7=420+21000000=21000420

    2) 4.2*10^2-2,1*10^7=420-21000000 = - 20999580

    3) (4,2*19^2) * (2,1*10^7) = 420*21000000=8820000000