Cos0 + cos p/7 + cos 2p/7 + ... + cos 6p/7

+5
Ответы (1)
  1. 7 апреля, 08:07
    0
    Cos 6pi/7 = cos (pi - pi/7) = - cos pi/7

    cos 5pi/7 = cos (pi - 2pi/7) = - cos 2pi/7

    cos 4pi/7 = cos (pi - 3pi/7) = - cos 3pi/7

    cos 0 + cos pi/7 + cos 2pi/7 + cos 3pi/7 - cos 3pi/7 - cos 2pi/7 - cos pi/7 =

    = cos 0 = 1