F' (x) если f (x) = lncosx^2

+3
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 05:02
    0
    F' (x) = (ln (cos (x²)) = (1/cos (x²)) * (cos (x²)) ' = (1/cos (x²)) * (-sin (x²)) * (x²) '=

    = - (sin (x²) / cos (x²)) * 2x=-2x*tg (x²).