А) (х-13) + (5 х-43) = - 5 х + (2 х-6)

Б) 3 х-16, = (15 х-20) - 11 х

В) - 7 х+20 х-13=126

Г) (Х-9) + (2 х-6) = 13 х-5

+2
Ответы (1)
  1. 20 декабря, 13:47
    0
    Х-13+5 х-43=-5 х+2 х-6

    х+5 х+5 х-2 х=13+43-6

    9 х=50

    х=5 5/9

    3 х-16=15 х-20-11 х

    15 х-3 х-11 х=20-16

    х=4

    -7 х+20 х-13=126

    20 х-7 х=126+13

    13 х=139

    х = 10 9/13

    х-9+2 х-6=13 х-5

    13 х-х-2 х=5-9-6

    10 х = - 10

    х = - 1