6 х + (3 х-2) = 14

8 у - (7 у-142) = 51

(6 х+1) (з-2 х) + 4=-5 х-3

+2
Ответы (1)
  1. 22 февраля, 19:50
    0
    1) 6 х + (3 х-2) = 14

    6 х + 3 х - 2 = 14

    9 х = 16

    х = 16/9

    2) 8 у - (7 у-142) = 51

    8 у - 7 у + 142 = 51

    у = - 91

    3) (6 х+1) (3-2 х) + 4 = - 5 х-3

    18 х - 12 х^2 + 3 - 2 х = - 5 х - 3

    -12 х^2 + 16 х + 3 = - 5 х - 3

    -12 х^2 + 16 х + 3 + 5 х + 3 = 0

    -12 х^2 + 21 х + 6 = 0

    -4 х^2 + 7 х + 2 = 0

    4 х^2 - 7 х - 2 = 0

    D = 49+32 = 81 = 9^2

    x1 = 7 - 9 / 8 = - 2/8 = - 0,25

    x2 = 7 + 9 / 8 = 2