Вычислите: arcsin (-√2/2) + arcctg (-√3)

+4
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 11:37
    0
    Arcsin (-√2/2) + arcctg (-√3) = - arcsin (√2/2) + π-arcctg (√3) = - (π/4) + π - (π/6) = (-3π+12π-2π) / 12 = 7π/12