4 (k-10) - t (10-k) если k=2, t=6

+4
Ответы (2)
  1. 30 августа, 05:07
    0
    4 (2-10) - 6 (10-2) = - 80

    1) 2-10=-8

    2) 10-2=8

    3) 4 * (-8) = - 32

    4) 6*8=48

    5) - 32-48=-80
  2. 30 августа, 06:43
    0
    4 (-8) - t (8) = - 32-48=-80