Сократите дробь

6 а 2+6 а+6/18 а3-18

а3-27 / 8 а-24

ах-ау-3 х+3 у/9-а2

+2
Ответы (1)
  1. 19 марта, 02:21
    0
    =6 (а²+а+1) / 18 (а³-1) = 6 (а²+а+1) / 18 (а-1) (а²+а+1) = 1/3 (а-1)

    = (а-3) * (а²+3 а+9) / 8 (а-3) = а²+3 а+9 / 8

    =а (х-у) - 3 (х+у) / (3-а) (3+а) = (а-3) (х-у) / (3-а) (3+а) = у-х / 3+а