Разложить на мн-тели

1) 11m во 2 степени - 11

2) 6a в 3 степени - 6 а

3) 5x - 5xy во 2 степени

4) 8a во 2 степени - 72a во 2 степени с в 3 степени.

+5
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 01:33
    0
    11m²-11=11 (m²-1) = 11 (m-1) (m+1)

    6a³-6a=6a (a²-1) = 6a (a-1) (a+1)

    5x-5xy²=5x (1-y²) = 5x (1-y) (1+y)

    8a²-72a²c³=8a² (1-9c³)