X square minus 2 mx plus m square minus n square is equal to zero.

Solve by quadratic equations formula

+3
Ответы (2)
  1. 15 августа, 19:06
    0
    X² - 2mx + m² - n² = 0

    (x - m) ² - n² = o

    (x - m - n) (x - m + n) = 0

    x - m - n = 0 ⇒ x₁ = m + n

    x - m + n = 0 ⇒ x₂ = m - n
  2. 15 августа, 19:36
    0
    Решим через дискриминант

    a = 1

    b = - 2m

    c = m² - n²

    D = b² - 4ac

    D = (- 2m) ² - 4 (1) (m² - n²)

    D = 4m² - 4m² + 4n²

    D = 4n²

    x = (- b ± √D) / 2a

    x = [ - (- 2m) ± √4n²] / 2

    x = (2m ± 2n) / 2 = 2 (m ± n) / 2 = m ± n

    x1 = m + n

    x2 = m - n