3a (a-b) + b (2a-b)

и

3c (c-2) - (c-3) во 2 степени

+2
Ответы (1)
  1. 2 октября, 19:59
    0
    1) 3a (a-b) + b (2a-b) = 3a²-3ab+2ab-b²=3a²-ab-b²

    2) 3c (c-2) - (c-3) ²=3c²-6c - (c²-6c+9) = 3c²-6c-c²+6c-9=2c²-9