Вычислите (2-3i) + (4-3i)

+5
Ответы (1)
  1. 24 июля, 07:31
    0
    (2-3i) + (4-3i) = 2-3i+4-3i=6-6i=6 (1-i)

    Ответ: 6 (1-i)