120x+180 (x-3) = 240 (x+3)

+3
Ответы (2)
  1. 28 июля, 10:06
    0
    120x+180 (x-3) = 240 (x+3)

    120 х+180 х-540=240 х+720

    120 х+180 х-240 х=720+540

    60 х=1260

    х=1260:60

    х=21

    Ответ: 21
  2. 28 июля, 10:41
    0
    120x+180 (x-3) = 240 (x+3)

    120x+180x-540=240x+720

    120x+180x-240x=720+540

    60x=1260

    x=21