Упростить выражение: 1) 0,2 (5y-3x) + 3x = 2) - 8 (7p-9q) + 24p = 3) 12 (6-4x) + 9 (7x+3) = 4) 4 (11x-8) - 5 (6-7x) = 5) 7x (1-x) + 13x (x-2) 6) 2x² (5-3x) - 4x (x²-17) =

+5
Ответы (1)
  1. 28 августа, 16:20
    0
    1) 0,2 (5y-3x) + 3x=y-0,6x+3x=y+2,4x

    2) - 8 (7p-9q) + 24p=-56p+72q+24p=-32p+72q

    3) 12 (6-4x) + 9 (7x+3) = 72-48x+63x+27=15x+79

    4) 4 (11x-8) - 5 (6-7x) = 44x-31-30+35x=79x-61

    5) 7x (1-x) + 13x (x-2) = 7x-7x²+13x²-26x=6x²-19x

    6) 2x² (5-3x) - 4x (x²-17) = 10x²-6x³-4x³+68x=

    10x²-10x³+68x