Log2 3-log2 24 = log2x

+3
Ответы (1)
  1. 3 мая, 20:27
    0
    Log_2 (3) - log_2 (24) = log_2 (x)

    Log_2 (3/24) = Log_2 (х)

    Log_2 (1/8) = Log_2 (х)

    х=1/8 = 2⁻³